Infekcia koronavírusom 2019-nCoV a tradičná čínska medicína

Z rodiny korona-vírusov vírus s označením 2019-nCoV už pár týždňov hrozí pandémiou infekcie a strachu z nej. Koronavírus v posledných dňoch definitívne opustil hranice hermeticky uzatvorenej provincie Hubei a šíri sa Čínou, Ďalekým východom a preniká do sveta. Predchádza jej panika z neznámeho.

Koronavírová infekcia sa stala hlavnou témou i u nás a stretávame sa s ňou i v ordináciách slovenskej medicíny. Preto Vám predstavujeme aktuálne (k dátumu 31.1.2020) informácie, ktoré prinajmenšom pomôžu vytvoriť si vlastný odborný názor, alebo pomôžu pri výbave domácej lekárničky užitočnými liečivami.

Základné informácie

K dnešnému dňu sa za pôvodca infekcie považujú malí cicavci – ovíjač maskovaný, netopieri alebo jazvec šedý. Informácia nie je ešte 100% potvrdená, ale vymenované zvieraá sú bežnými nositeľmi koronavírusov a tiež sa vyskytujú na rybom a zvieracom trhu v hlavnom meste provincie Wuhan. V dnešných dňoch ide už ale o bežný prenos infekcie z človeka na človeka kvapôčkovou a kontaktnou (bez bližšieho upresnenia) cestou. Prenos je a- symptomatický.

Inkubačná doba infekcie trvá 2 dni až 2 týždne. K prvotným príznakom patrí nešpecifický chrípkový stav s rozvojom únavy, kašľa, zvýšenou teplotou s možnými mimo dýchacími príznakmi hlavne hnačkou, nauzeou alebo zvracaním. K závažným komplikáciam dochádza menej často, prejavujúce sa vysokou horúčkou, stupňujúcou sa dušnosťou s rozvojom syndrómu akútnej respiračnej tiesne, vďaka rozvíjajúcej sa pneumónii (acute respiratory distress syndrome - ARDS). Následkom je šokový stav, ktorý môže končiť fatálne. Mortalita je momentálne okolo 2 % pacientov, údaje sa menia každý deň. Vírus je geneticky zmapovaný a prebieha intenzívny vývoj očkovacej látky. Špecifická liečba nie je známa.

Tradičná čínska medicína

Podobne ako tomu bolo pri predchádzajúcej koronarovirovej epidémii SARS, začína sa ukazovať vhodná úloha TCM pri liečbe tohoto ochorenia. Podľa reportov už prví pacienti podstúpili kombinovanú liečbu prostriedkami modernej i tradičnej čínskej medicíny. Doterajšie skúsenosti s ochorením 24. januára 2020 dali dohromady 14 popredných expertov TCM pod vedením prof. Zhang Nanshana, aby stanovili dočasné doporučenia určené k liečbe a prevencii ochorenia v rámci integratívneho prístupu k pacientom. Výsledkom je bylinná zmes, ktorá slúži ako prevencia a užíva sa po dobu minimálne 14 dňov. Je voľne dostupná na vyžiadanie a jej príprava zaberie cca. 10 pracovných dní.

Kontaktujte prosím organizáciu Váš GURU ZDRAVIA na www.vasguru.sk alebo na čísle +421 949 791 997.

Tím TCM vyvinul i ďalšie 4 zmesi, ktoré slúžia na liečbu už infikovaného pacienta. A prečo 4 ? Záleží od symptómov a miery postihnutia imunitného systému organizmu (vychádzame zo 4 elementov). Kupovanie hygienického rúška je viacmenej zbytočné alebo minimálne účinné. Začnime správnou životosprávou, prijímaním kvalitnej stravy čím posilníme našu ZHENG QI, čiže energie, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri tom, či náš organizmus podľahne vírusu, alebo naopak v tejto skúške "života" obstojí. Želám pevné zdravie, so želaním príjemných dní,

Váš GURU ZDRAVIA